Školský poriadok
- Úvodné ustanovenie
- 1 Charakteristika materskej školy
- 2 Prevádzka materskej školy
- 3 Podmienky prijatia dieťaťa do MŠ
- 4 Vnútorná organizácia MŠ
- 5 Pedagogická prax študentov predškolskej pedagogiky
- 6 Starostlivosť o hygienu a bezpečnosť detí
- 7 Ochrana spoločného a osobného majetku
- 8 Ochrana pred sociálnopatologickými javmi
- 9 Práva a povinnosti dieťaťa a zákonného zástupcu
- Zoznam použitých všeobecne záväzných právnych predpisov
- Telefónne čísla tiesňových volaní
6 Starostlivosť o hygienu a bezpečnosť detí
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí sa riadia zamestnanci MŠ všeobecne záväznými predpismi, najmä § 7 Vyhlášky MŠ SR č. 306/2008 Z.z o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z.z. Za dodržanie hygienických predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj nepedagogickí zamestnanci a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
Z hygienických dôvodov majú rodičia zákaz vstupu do umyvární a tried.
Bezpečnosť detí významne ovplyvňuje ich oblečenie. Sukne a šaty obmedzujú dievčatá pri cvičení, na preliezačkách sa na nich často pošmyknú. Ideálnym oblečením sú tričká bez zapínania, tepláky na gumu, príp. legíny (nohavice so zapínaním, príp. trakmi, komplikujú aj sebaobsluhu). Nevyspytateľnosť počasia sprevádzajú často extrémne výkyvy – rátajte s nimi. Deti často prichádzajú do MŠ aj v zime bez čiapky a rukavíc. Nebezpečné a nepraktické sú dlhé šály, nákrčníky sú ideálne. Nepodceňujte žiarenie slnka v letných mesiacoch.
Dieťa musí mať bezpečnú obuv aj v interiéri - sandále, papuče, nie šľapky.
Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebný ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, službukonajúca učiteľka sa ihneď skontaktuje s rodičom, s ktorým sa dohodne na ďalšom postupe. Ak je rodič nezastihnuteľný, odvedie dieťa na lekárske ošetrenie. Po návrate z ošetrenia zaznamená úraz v zošite úrazov a znovu sa pokúsi o telefonický kontakt s rodičom. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu o ošetrení úrazu rodičom dieťaťa.
V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, službukonajúca učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a rodičov ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodičov. Úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá rodičom.
6.1 Postup zamestnancov pri evidencii úrazov detí
- Materská škola vedie knihu evidencie registrovaných a neregistrovaných školských úrazov. Evidencia obsahuje: meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz;
- deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis, ako k úrazu došlo;
- svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie;
- počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu;
- zdravotnú poisťovňu postihnutého dieťaťa;
- zariadenie, v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.
Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.
▪ Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa. Ak ani to nie je možné, záznam spíše zamestnanec poverený zástupkyňou MŠ.
▪ Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako štyri dni, tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz. Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v MŠ na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako tri dni (4 a viac dní), považujeme tento úraz za registrovaný školský úraz.
▪ Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do štyroch dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v tom čase nad dieťaťom dozor. Ak ani to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ dieťaťa, ktorý úraz zaevidoval, a to najneskôr do 7 kalendárnych dní odo dňa vzniku úrazu. Záznam podpíše zákonný zástupca dieťaťa, učiteľka, ktorá záznam spísala a zástupkyňa MŠ. Zamestnanec spisujúci pozve k spísaniu záznamu zákonného zástupcu dieťaťa.
6.2 Opatrenia v prípade pedikulózy
Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje iba na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebeňov, kief, čiapok, šálov, posteľnej bielizne). Na diagnostiku slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši, hlavne za ušnicami a v zátylku. Pri ojedinelom výskyte v MŠ pedagogický zamestnanec kontaktuje zákonného zástupcu dieťaťa a ten si ho bezodkladne príde z MŠ prevziať. Dieťa bude spätne prijaté do zariadenia po dôkladnom vyčistení a odstránení vší a hníd. V prípade opakujúceho sa výskytu u toho istého dieťaťa bude spätne do zariadenia prijaté až na základe potvrdenia od pediatra.
Hlásenie výskytu - rodič, ktorý zistí zavšivenie dieťaťa, ohlási túto skutočnosť učiteľke a zástupkyni MŠ.